Przepuklina brzuszna - Leczenie, Objawy i rodzaje

Przepuklina brzuszna jest złym uwypukleniem błony otrzewnej oraz pętlami jelit,poza anatomiczne granice w jamie brzusznej.Jama brzuszna utrzymywana jest powłokami gdzie składają się rozciągnięcia, więzadła oraz mięśnie brzucha. Dodatnie ciśnienie panuje w jamie brzusznej cały czas,ono wzrasta gdy się kaszle podczas smiechu oraz parciu na stolec bądz oddawania moczu. Przeważnie są to czynności w których pracują mięśnie brzucha które tworzą tłocznię brzuszną. Wtedy wzrasta ciśnienie w brzuchu i tworzy osłabienie ścian brzucha, przerwania powłok i tak powstaje przepuklina brzuszna.

Kiedy pojawi się któryś z tych objawów, najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem.Lekarz rozpozna, czy to przepuklina brzuszna czy inne schorzenie. Przepisze środki które pomogą.

Jak leczyć przepukline brzuszną?


Gdy będziesz miał niepokojące objawy i ból w okolicach brzucha, skontaktuj się ze specjalistą. Tylko w ten sposób możesz zapobiec pogłębieniu choroby. Teraz tylko nowoczesne metody leczenia operacyjnego z zastosowaniem technik beznapięciowych, które wykorzystujemy w naszym szpitalu pozwalają skrócić czas pobytu tylko do 24 godzin.Tylko dzięki temu moższ powrócić szybko do codziennej aktywności. Pamiętaj, że przepuklina brzuszna nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Tylko leczenie operacyjne przez specjaliste może wyleczyć Twoje schorzenie.
Przepukliny pojawiające się w okolicy pachwin mają tu gotową drogę: kanał pachwinowy, szerszy u mężczyzn, i kanał udowy – u kobiet. Różnice te – to znów czysta anatomia.U mężczyzn przez kanał pachwinowy biegnie nasieniowód, mięśnie dźwigające jądra i więcej naczyń krwionośnych, panie w tym miejscu nie mają akurat nic równie ważnego, za to po porodach osłabieniu ulega u nich leżący niżej kanał udowy. U obu płuci pępek, z samej swej natury jest też takim właśnie słabszym punktem, podobnie jak kresa biała, linia połączenia mięśni brzusznych, czasem widoczna na skórze w postaci jaśniejszej pręgi, biegnącej od pępka w dół brzucha.

Rodzaje przepukliny brzusznej:


Możemy wyróżnić 5 rodzajów przepuklin brzusznych:

- pachwinową

- pępkową

- kresy białej, która pojawia się wzdłuż linii łączącej mostek ze spojeniem łonowym

- pooperacyjną, która wykształca się w bliznach pooperacyjnych

Przepuklina brzuszna - objawy


Wszystkie postaci przepukliny brzusznej objawiają się elastycznym uwypukleniem, najczęściej w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny lub blizny pooperacyjnej. Uwypuklenie to ma postać twardego i napiętego guzka, którego nie można cofnąć. Guzek ten powiększa się zwykle podczas kaszlu, wysiłku lub po oddaniu stolca.

Objawem współtowarzyszącym może być ból przypominający ten, który pojawia się w chorobie wrzodowej. Może on nasilać się przy kaszlu, podczas parcia na mocz czy stolec. Wraz z rozwojem przepukliny mogą pojawić się także wzdęcia, nudności i wymioty. Chory nie może oddać gazów, a później stolca.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz