Przepuklina kręgosłupa - Objawy, Leczenie i jej Zapobieganie

Przepuklina kręgosłupa - obejmuje zarówno dyski kręgosłupa, oraz tkankę łączną pomiędzy krążkami i tkankę miękką. Zwyrodnienie następuje podczas, gdy jądro miażdżyste znajdujące się w dysku między kręgami zaczyna się przemieszczać w kierunku rdzenia kręgowego i przez to boleśnie naciskać na nerwy.Następuje wywołane w ten sposób drażliwości i dyskomfortu wtedy chory zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i w zależności od umiejscowienia przepukliny poruszaniem się i robienia łatwych czynności.

W odróżnieniu od dyskopatii rozumianej jako stan nieprawidłowego przemieszczenia się jądra miażdżystego przepuklinę określić można nazwać jako „wylanie się” dysku, które wystąpić może na całej długości kręgosłupa. Jednak przeważnie przepuklina dotyka odcinka lędźwiowego, który jest najmocniej narażony na przeciążenia i mechaniczne urazy. Przeciążenia i urazy uznaje się za główne przyczyny powstania schorzenia. Warto jednak nadmienić, że wielu specjalistów źródeł przepukliny upatruje w innych czynnikach, zakorzenionych między innymi w naturalnych.

Przepuklina kręgosłupa - objawy?


Ból uczestniczy i towarzyszy przepuklinie kręgosłupowej we wszystkich odcinakach. Każdy odcinek boli inaczej i różne są nasilenia tego bólu. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego,jest najczęstrzym schorzeniem chorobowym, powoduje silny ból w krzyżu,który promieniuje często do biodra i nogi. Jest bardzo silny i nasila sie przy wykonywaniu czynnosci i poruszaniu się. Najczęściej rwa kulszowa jest właśnie symptomem przepukliny w odcinku lędźwiowym. Można dostać również mrowienia w nogach, często utraty nawet czucia. Występują także inne, mniej specyficzne objawy: bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz i ból przy oddawaniu stolca. Przepuklina kręgosłupowa odcinka szyjnego objawia się bardziej skrycie. Na początku tej choroby jest tylko lekki ból i sztywność szyi oraz trudność w wykonywaniu swobodnych ruchów głową. Następnie zaczynamy czuć mrowienie w rękach i sztywność. Częstym objawem przepukliny kręgosłupowej odcinka szyjnego są bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Wpadnięcie krążka międzykręgowego w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są bardzo mocno odczuwalne przy śmiechu, kaszlu czy kichaniu. Możemy mieć także bóle serca i klatce piersiowej.

Przepuklina kręgosłupa - Leczenie?


U osób którym wtkryto przepuklinę kręgosłupa zaleca się zwłaszcza relaks i odpoczynek. Dodatkowo, osoby takie mogą również zgłosić się na rehabilitację, która pozwoli na skuteczne pozbycie się bólu. W żadkich przypadkach niezbędna może okazać się operacja, niemniej odsetek osób, które są zmuszone się jej poddać jest nieznaczny.

Czy można w jakiś sposób zapobiegać wystąpieniu przepukliny?


Trzeba dbać o utrzymanie właściwej wagi ciała, odpowiednio siedzieć podczas pracy, zarówno przy biurku, jak i w fabryce, można być aktywnym fizycznie. Każdy ruch poprawia sprawność fizyczną oraz kondycję i stan kręgosłupa. Służą temu również odpowiednio dobrane specjalistyczne ćwiczenia mające na celu utrzymanie.

Gdzie najczęściej się umiejscawia przepuklina kręgosłupa?


Na 70 proc. przypadków w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, u 20 proc. w odcinku szyjnym, zdarza się też w odcinku piersiowym. Rocznie bardzo dużo osob jest operowane na to schorzenie.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz