Przepuklina pachwinowa - rodzaje, leczenie i rozpoznanie

Przepuklina pachwinowa z łaciny hernia inguinalis, ang. inguinal hernia. Jest to przepuklina umiejscowiona w okolicach pachwiny jak sama nazwa wskazuje.

Przepuklina pachwinowa jest to uwydatnienie otrzewnej przez kanał pachwinowy (biegnie on skośnie przez ścianę brzucha nad więzadłem pachwinowym). Kanał pachwinowy ma 2 ujścia(wewnętrzne – pierścień pachwinowy głęboki; zewnętrzne – pierścień pachwinowy powierzchowny) oraz cztery ograniczenia (przednie – rozcięgno mięśnia skośnego zewnętrznego; tylne – otrzewna ścienna i powięź poprzeczna; dolne – więzadło pachwinowe; górne – mięsień skośny wewnętrzny i poprzeczny brzucha, powięzie wymienionych mięśni). Na ten rodzaj przepukliny chorują przeważnie dorośli ludzie. Przepuklina pachwinowa rozwija się powoli, a jej objawy narastają w czasie.

Po czym poznasz że to objawy przepukliny pachwinowej?

To schorzenie występuje dosyć często. Przepuklina pachwinowa może powstać pod wpływem upadku urazy po porodzie lub dużym wysiłku fizycznym.Powłoki w jamie brzusznej przecierają się bądź zostają osłabione.Wtedy jest uchyłek otrzewnej, który wraz z fragmentem jelit wysuwa się poza powłoki jamy brzusznej w okolicy pachwiny. Tak właśnie powstaje ta przepuklina.

Jakie są objawy uwięźnięcia przepukliny pachwinowej?


Jeśli zauważymy, że ten guzek  będzie wysuwał się przez powłoki skóry i  będzie się stawał twardy i bolesny a skóra jest ciepła i zaczerwieniona, masz nudności, wymioty, nie możesz oddać stolca. 

Wtedy trzeba koniecznie udać się do szpitala. Doszło bowiem do uwięźnięcia przepukliny, a to może doprowadzić do martwicy zamkniętych w przepuklinie jelit. Wtedy natychmiast trzeba zrobić operacje.

DWA TYPY przepukliny pachwinowej:

Przepuklina pachwinowa skośna – bywa zwana boczną,ponieważ położona jest bocznie w stosunku do naczyń nad brzusznych dolnych, może być przypadłością wrodzoną lub nabytą.Przepuklina pachwinowa skośna zaczyna się w pierścieniu głębokim. Wyjściem przepukliny jest kanał pachwinowy. Ujście znajduje się pod skórą w okolicach moszny w tzw. pierścieniu powierzchownym.

Przepuklina pachwinowa prosta – bywa zwana przyśrodkową,ponieważ położona jest przyśrodkowo w stosunku do naczyń nad brzusznych dolnych, to już jest choroba nabyta zawsze.Jest inna od przepukliny skośnej przebiegiem. Nie przechodzi przez kanał pachwinowy, lecz bezpośrednio z jamy brzusznej, na skutek osłabienia mięśni powłok podbrzusza, w tzw. trójkącie Hesselbacha. Jej koniec znajduje się również w okolicy moszny.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz