Przepuklina - Rodzaje, Leczenie oraz Budowa przepukliny

Przepuklina - z łacińskiego hernia.  Jest to patologiczne uwypuklenie zawartości jamy ciała przeważnie najczęściej jamy brzucha przez otwór w powłokach, w miejscu którym nazywamy miejscem o obniżonej oporności. Objaw jest łatwy do diagnozy. Jest to miękka często chowająca się wpływem ucisku palcami- w miejscu okolicy pochwy i w obrębie brzucha.

Przepuklina gdy nie jest leczona może prowadzić do groźnych powikłań. Do martwicy jelit spowodowanych nieprawidłowym ich ukrwieniem. Aspekt wizualny jest w tym wypadku najmniej ważny.Przepuklina nigdy nie ulega samowyleczeniu. Jedynym sposobem wyleczenia jest operacja.

Do przyczyn rozwoju przepuklin należy osłabienie tkanek budujących ściany jam ciała. Spowodowane być może: zaburzeniami struktury, syntezy i metabolizmu kolagenu; znacznymi wzrostami ciśnienia w obrębie jamy brzusznej, wysiłek, zaparcia, POChP, przerost gruczołu krokowego.

Przepuklina, kto jest narażony na tą chorobę?

 

Na przepuklinę chorują  prawie wszystkie osoby zmagające się z otyłością, wykonujące ciężką pracę fizyczną, kobiety ciężarne oraz narażone na dźwiganie ciężkich przedmiotów. Mężczyźni z przerostem prostaty, osoby cierpiące na zaparcia oraz choroby oskrzelowe także stanowią podwyższoną grupę ryzyka. Może być tez tak że przepuklina rozwija się pod blizną operacyjną – znacznie mniej wytrzymałą od zdrowej tkanki. Więcej mężczyzn choruje na ta chorobę niż mężczyzn. Może z prostego powodu podnoszenia ciężarów bądź cięższej pracy fizycznej.

Przepuklina, czyli jak ją leczyć?


Leczenie wymaga w przypadku zdiagnozowania przepukliny na interwencji chirurgicznej. Przy obecnych metodach oraz sprzęcie znacznie skrócony został okres rekonwalescencji, a coraz popularniejsze są zabiegi przy wykorzystaniu metod bezszwowych używając specjalistyczne siatki propylenowe.

Rodzaje przepuklin:


Przepukliny brzuszne:


- pachwinowa
- pachwinowa prosta inaczej zwana przyśrodkową
- pachwinowa skośna inaczej zwana boczną
- mosznowa (wg starej nomenklatury)
- udowa
- pępowinowa
- w kresie białej
- Richtera
- okołostomijna
- w bliźnie pooperacyjnej

Inne rodzaje przepukliny:


- roztworu przełykowego
- przeponowa
- cewy nerwowej

Podział:


Pod względem etiogenezy

Przepuklina wrodzona i przepuklina nabyta

Pod względem umiejscowienia

Zewnętrzne i wewnętrzne

Pod względem komplikacji

przepuklina odprowadzalna, przepuklina nieodprowadzalna, ze szczególnym wyróżnieniem przepukliny uwięźniętej.

Budowa przepukliny:


Przepuklina ma wejście przepukliny, kanał przepukliny, worek przepuklinowy oraz to co ma w środku.

Wnętrze przepukliny to wydostaje się wnętrze przepukliny.

Kanał przepukliny
jest to kanał  gdzie zawartość przepukliny wydostaje się do tkanek podskórnych.

Worek przepuklinowy, w przypadku przepuklin brzusznych, utworzony jest przez otrzewną, która otacza bezpośrednio przedostające się do worka struktury.

Zawartość przepukliny może być bardzo różna w zależności od umiejscowienia.

Reakcje:

0 komentarze:

Prześlij komentarz